09369786034


همه سولات بالا را ممکن است شنیده باشید. سوالات بسیار مهمی که با سلامتی انسان رابطه مستقیم دارند. آب مایه حیات است و هر فردی میکوشد تا بهترین کیفیت آب را برای خانواده خود فراهم کند. در این مقاله یکی از بهترین روش های تهیه کردن آب سالم از هر نظر را برای شما توضیح خواهیم داد. این روش چیزی نیست جز استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی.

دستگاه تصفیه آب یکی از لوازمی است که در سال های گذشته به دلیل کیفیت غیر قابل قبول آب شهری توانسته است جای خود را در خانه های مردم باز کند.

در ادامه این مقاله به توضیح کامل در مورد تصفیه آب خواهیم پرداخت. بهتر است بگوییم همه چیز در مورد دستگاه تصفیه آب در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از معرفی جزء به جزء قطعات گرفته تا راهنمای خرید و معرفی ویژگی های بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی.

دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟
در مواجهه با هر پدیده جدیدی، باید به چیستی آن پرداخت. در این مقاله در کل میخواهیم به سوال دستگاه تصفیه آب چیست پاسخ دهیم.

همانطور که گفتیم دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از پرکابرد ترین لوازمی است که در خانه ها برای تصفیه آب به کار میرود. معمولا دستگاه تصفیه آب دارای سیستمی است که بر اساس آن اقدام به فیلتراسیون آب میکند. تصفیه آب خانگی سیستم اسمز معکوس را دارد که در قسمت بعد در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

معرفی قطعات تصفیه آب
دستگاه تصفیه آب از قطعات مختلفی تشکیل شده است. قبلا در مقاله ای با عنوان خرید لوازم و قطعات تصفیه آب به طور کامل تمام قطعات مربوط به دستگاه آب تصفیه کن را توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات کامل تر از لوازم تصفیه آب و همچنین مشاهده قیمت میتوانید به آن مقاله مراجعه کنید.

اما به طور کلی میتوان گفت دستگاه تصفیه آب از سه هوزینگ عمودی تشکیل شده است که فیلترهای تصفیه آب در آن قرار میگیرند. به دلیل فرآیند کند اسمز معکوس نیاز به یک مخزن برای ذخیره سازی آب تصفیه شده است.

اسمز معکوس نیاز به فشار آب بالایی دارد تا بتواند آب ورودی را تصفیه کند. برای همین یک پمپ روی تصفیه کننده های آب نصب شده و اب ورودی را با فشار به دستگاه تصفیه آب خانگی می‌آورد.

سیستم و روش تصفیه آب
معمولا دستگاه های تصفیه آب بر اساس یک سیستم مشخص اقدام به فیلتر کردن آب میکنند. یکی از روش‌هایی که در سال‌های اخیر با طرفداران زیادی رو به رو شده است و توانسته جای خود را در انواع دستگاه آب تصفیه کن باز کند.

اسمز معکوس در حال حاضر پر استفاده ترین روش تصفیه آب در انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی است. این سیستم دارای تخلخل های بسیار ریزی است که میتواند تمامی ذرات آب را تا اندازه 0.0001 میکرون حذف کند.

یکی از اولین روش های تصفیه آب اضافه کردن کلر در آب بود. کلر اسید هیدروکلریک آزاد می کند که با میکروارگانیسم ها واکنش داده و آنها را از بین می برد. با این حال به دلیل تأثیر منفی آن بر سلامت و همچنین ناکارآمدی آن در کشتن انواع خاصی از تک یاخته ها، این تکنیک محبوبیت خود را از دست داد و راه را برای سایر تکنیک های تصفیه هموار کرد.

در مقاله ای تحت عنوان «دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟» به بررسی نحوه عملکرد آب تصفیه کن خانگی پرداختیم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

تمام دستگاه های تصفیه آب دارای فیلتر آب هستند. انواع مختلف فیلترهایی که در دسترس هستند، در ادامه آورده خواهد شد.

معرفی فیلترها یا مراحل تصفیه آب
همانطور که میدانید دستگاه تصفیه آب با استفاده از فیلترهایی که در خود دارد اقدام به تصفیه آب میکند. بنابراین نیاز است تا با این فیلترها یا بهتر است بگوییم مراحل تصفیه اب آشنا شویم تا بتوانیم تصمیم بهتری در مورد خرید بهترین دستگاه آب تصفیه کن خانگی بگیریم.
فیلتر کربن فعال
این نوع فیلتر برای تصفیه گازهای محلول مانند کلر، مونوکسید کربن، نیتروژن، آمونیاک و مواد آلی مانند جلبک های مرده، برگ ها یا هر چیز مرده دیگری که در آب شسته می شود استفاده می شود.

ماهیت متخلخل کربن (زغال چوب) به جذب کلر و آلاینده هایی مانند آفت کش ها کمک می کند. به طور کلی، فیلترهای کربن خانگی دارای پوششی از نقره فعال هستند که باکتری ها را از بین می برد.

مهم ترین فیلترهای به کار رفته در دستگاه تصفیه کننده آب که دارای کربن اکتیو هستند، فیلتر های مرحله دوم و سوم و همچنین فیلتر پست کربن در مرحله پنجم میباشد.

فیلتر بایوسند
یک جعبه بتنی یا پلاستیکی است که با لایه‌هایی از شن و ماسه پر می‌شود و عوامل بیماری‌زا (موجودات میکروبی موجود در آب که ما را بیمار می‌کنند) و مواد معلق را از آب آلوده حذف می‌کند. آب (باید عاری از مواد شیمیایی خطرناک باشد زیرا فیلتر نمی تواند بیشتر مواد شیمیایی را حذف کند) در بالای فیلتر ریخته می شود و در یک ظرف نگهداری ایمن جمع آوری می شود.

ارگانیزم‌هایی که باعث عفونت می شوند. باکتری ها و سایر موجودات میکرو در 2 سانتی متر بالای ماسه رشد می کنند که به آن لایه زیستی می گویند. میکروارگانیسم های موجود در لایه زیستی پاتوژن های موجود در آب را می خورند و در نتیجه کیفیت آب را بهبود می بخشند. این ذرات معلق و عوامل بیماری زا را حذف می کند و می تواند 12-18 لیتر از آب را تصفیه کنند.

فیلترهای اسمز معکوس
سیستم اسمز معکوس (RO) با ترکیب کربن فعال و همچنین فیلتر ذرات، فیلتر چند مرحله ای آب را ارائه می دهد. در اینجا آب لوله کشی از یک غشاء (فیلم پلیمری) که دارای منافذ بسیار کوچکی است عبور می کند و مواد معدنی و میکروارگانیسم های موجود در آب را از بین می برد. این غشاء در دستگاه های تصفیه آب به نام فیلتر ممبران معروف است.

سپس ناخالصی های جمع آوری شده از طریق لوله خروجی تخلیه می شود. یک دستگاه تصفیه آب RO طعم آب را بهبود می بخشد، اما به سختی می توان گفت که آب 100 درصد ایمن خواهد بود زیرا گاهی اوقات به دلیل وجود سوراخ (به دلیل نقص ساخت یا به دلیل فرسودگی) در فیلتر، برخی موارد باکتری ها می توانند از فیلتر عبور کنند.

فیلترهای RO برای مکان هایی که مشکل آب محتوای بالای مواد معدنی محلول در آن است توصیه می شود. جنبه تیره‌تر در تصفیه‌کننده‌های RO این است که این احتمال وجود دارد که غشاهای این فیلترها برخی از مواد معدنی لازم را نیز تخلیه کنند. همچنین، برای عملکرد به یک منبع آب مداوم نیاز دارد و می توان آن را تنها به یک شیر آب ثابت کرد.

فیلترهای فرابنفش (UV)
اشعه ماوراء بنفش (تابش حداقل سطح) روی آب می گذرد تا با حمله به DNA سلول ها، باکتری ها و سایر میکروب ها را از بین ببرد. این فیلترها آفت کش ها را تا 99 درصد حذف می کنند. این فیلتر در از بین بردن انواع پاتوژن ها موثر است اما برای از بین بردن ذرات معلق، مواد شیمیایی، طعم، بو یا رنگ موثر نیست. می تواند تقریبا 2000 لیتر در روز را تصفیه کند.

فیلترهای سرامیکی
اینها سیلندرهای توخالی هستند که معمولا از خاک رس مخلوط با مواد قابل احتراق مانند خاک اره، پوست برنج یا پوسته قهوه.
این فیلترها باکتری های موجود در آب را از طریق منافذ کوچک موجود در آنها تخلیه می کنند. کلر و باکتری E. coli را تا 99 درصد از بین می برد. ظرفیت ذخیره سازی ایمن آن از آلوده شدن مجدد آب جلوگیری می کند.

فیلترهای رزین های تبادل یونی
در اینجا آب از رزین هایی عبور می کند که با جذب مواد معدنی موجود، آب را نرم می کند. این فیلترها می توانند آب را با مکیدن نمک های موجود نرم کنند و همچنین در صورت ساخته شدن بر اساس آن می توانند آب را کاملاً غیر معدنی کنند.

دستگاه تصفیه آب چه چیز هایی را حذف میکند؟
در آب آلاینده های بیشماری وجود دارد. برخی از آلاینده های زیستی موجود در آب شهری عباتند از:

آلاینده های فیزیکی مثل شن، ماسه، خاک، گل و لای
آلاینده های شیمیایی مثل نیترات و سولفات ها
آلاینده های بیولوژیکی مثل باکتری ها میکروب ها و ویروس ها

این مطالب را از دست ندهید